Здраве от природата
ХраносмилателнаДихателнаСърдечно-съдоваАнемииОтделителнаПоловаНервнаОпорно-двигателенКожни болести
Отравяния с лечебни растения
Въпреки че са носители на безспорни полезни свойства, лечебните растения могат да станат причина и за по-леки или по-тежки, а понякога и за фатални отравяния. Най-често те настъпват при приемане през устата на свежи части от растения или извлеци, запарки, отвари и др., приготвени от изсушена дрога. Местни увреждания могат да настъпят при допир на кожата с кори, цветове или листа на отровни растения. Такива прояви на "изгаряне", на възпаление на кожата, дори поява на мехури могат да възникнат при съприкосновение с лютиче, сибирски девесил, божика, както и при използването на отвара от цветовете на многогодишен пролез, на бяла съсънка. Възможни са и отравяния при вдишвания на разпрашени частици от чемерика, хмел.
Активнодействащите вещества на отровните билки са с различна химическа природа. Често това са алкалоиди (листа на тютюн, цвят и плод на мака, стръкове на бучиниша, корени на лудо биле). С дъбилните вещества (танините) алкалоидите образуват утайки, които не могат да се резорбират. Гликозидите са честа причина за отравяния с някои билки. На тези вещества се дължат полезните свойства, но и отравянията с растения като червен напръстник, вълнест напръстник, момина сълза, горицвет, горицвет, кукуряк, зокум. Значение за отравяния с билки могат да имат някои органични киселини (циановодородна, оксалова). Лактоните, съдържащи се в лютичето, в дивия пелин и др., багрилните вещества съдържащи се в елдата, в звъниката, в семената на памука, също могат да имат токсично действие. Голямо значение за отравянията с някои билки имат токсоалбумините - вещества с белтъчен характер и със силно токсични свойства. Съдържат се в семената на рицина и в бялата акация. Редица фактори оказват влияние върху токсичността на билките - географска ширина, надморска височина, състав на почвата, метеорологични условия, време на събиране. Различно е съдържането на токсични вещества в различните части на растенията. При чемеликата и самакитката отровните вещества са в коренището, а при напръстника - в листата, при къклицата - в семената. Важно е да се знае как се отразява сушенето на дрогите върху съдържанието на токсични вещества. Повечето билки, съдържащи алкалоиди, запазват токсичността си при сушене. Растенията, съдържащи сърдечно активни гликозиди, обикновено при сушене загубват значителна част от активността си (напр. листата на момина сълза). Растенията, съдържащи летливи активни вещества (напр. лютикови), губят активността си при сушене.
Общи прояви на отравянията с лечебни растения
Отравянията с растения протичат остро или хронично. Острите отравяния се дължат обикновено на употреба на голямо количество (свръхдозиране) и се характеризират с внезапно настъпване, с бурни клинични прояви. Хроничните отравяния настъпват вследствие продължителна употреба на нетоксични еднократни количества от съответното растение и се характеризират с бавно, незабелязано начало и с постепенно развитие на клиничната картина.
Клиничната картина на отравянията с лечебни растения се отличава с голямо разнообразие.
Нервна система     Проявите са характерни за отравяния с растения, съдържащи етерични масла и алкалоиди. Те могат да се изразят във възбудни явления или явления на потиснатост и парализа. Прояви на повишена възбудимост с двигателно безпокойство, психична възбуда, възбудено дишане и кръвообръщение, халюцинации, маниакални състояния са харктерни за отравяния с блян, татул, лудо биле, зърнеш, чемерика. Потиснатост на нервната система с парализа на дишането, понижена чувствителност, затруднени движения, отслабени рефлекси, сънливост са характерни за маковите отравяния, отравяния с отровна глушица, бучиниш.
Стомашно-чревен тракт     Настъпва гадене, повръщане, болки в корема, понякога кръвоизливи. Към тези явления се прибавят и явления от страна на централната нервна система, на дишането, на отделителната система. Такова действие имат растенията, съдържащи сапонини, гликозиди, токсоалбумини - рицин, бяла акация.
Сърдечно-съдова система     Токсични прояви предизвикват растения, които съдържат сърдечно активни гликозиди - напръстник, момина сълза, кукуряк.
Отделителна система    Бъбречни прояви с често уриниране или намалено отделяне на урина, кръв в урината, предизвикват растения съдържащи летливи вещества - етерични масла, синапени масла и др. Някои билки могат да доведат до аборт у бременне жени, до нарушения в протичането на бременността поради съдържанието на вещества предизвикващи маточни съкращения или нарушено кръвоснабдяване на матката и на плода.
Газова обмяна    Растения или техни части, съдържащи циановодородна киселина предизвиква нарушения в газовата обмяна и кислороден глад на тъканите.
Кожни обриви    Зачервяване, оток, язвени поражения, некрози, повишена чувствителност към слънчевата светлина.
Действие на някои отровни растения върху човешкия организъм
Наименование
Обяснение - отравяне при:
  Лудо биле (беладона)   при ядене на плодовете на растението, особено често при деца
  Блян   при употреба на семената, по-рядко: при консумиране на корени и листа
  Татул   при ядене на семената или при вдишване на миризмата от цветовете му
  Черно кучешко грозде   при ядене на плодовете на растенията
Клиничните прояви са: разширение на зениците, сухост в устата и затруднено гълтане, зачервена суха кожа, ускорена сърдечна дейност. Възбудено дишане, несвързан бърз говор, халюцинации.
Лечението: при натравяне се състои в промивка и въвеждане чрез сонда на танинов разтвор. Вътрешно се дава силен чай или кафе, солево очистително (английска сол). Лечение в клинична обстановка.
  Бучиниш   при ядене на стъблото, от мляко на добитък, който е ял от него
Клиничните прояви са: Гадене, повръщане, слабост на мускулатурата, забавени движения и говор, разширени зеници. Постепенно настъпва парализа на кроайниците, спадане на клепачите, нарушение в гълтането. Съзнанието е замъглено. Може да настъпи смърт от парализа на дихателната система.
Лечението: Предизвикване на повръщане, промивка на стомаха с разреден разтвор на калиев перманганат, животински въглен, солево очистително, очистителна клизма. Изкуствено дишане.
  Тютюн   дължи се на съдържащата се в листата на тютюна силна отрова - никотин
Клиничните прояви са: Най-напред възбудни, а после паралитични. Слюнотечение, гадене, повръщане, болки в корема, виене на свят, мускулни потрепвания, гърчове, парализа на дишането.
Лечението: Предизвикване на повръщане, промивка на стомаха, даване на животински въглен, солево очистително. Лечение в клинична обстановка.
  Самакитка   деца при ядене на грудки, възрастни - при неправилно лечение с дрога
Клиничните прояви са: Външно предизвиква сърбеж последван от обезчувствяване на кожата. При вътрешна употреба - слюнотечение, гадене, повръщане, диария, чувство на сърбеж, мускулни потрепвания, нарушение в сърдечната дейност, нарушено равновесие, загуба на съзнание, гърчове. Може да настъпи смърт вследствие парализа на дихателния център.
Лечението: Промивка на стомаха с разтвор на танин, вкарване през сонда на суспензия от активиран въглен, солево очистително, вдишване на кислород, инжектиране на атропин - в клинична обстановка.
  Змийски лапад   фигурира в списъка на отровните растения
Клиничните прояви са: Обилно слюнотечение, гадене, повръщане, диария, силно потене, повръщане, диария, силно потене.
Лечението: Прилагане на слизести, покривни средства, слабително средство.
  Чемерика   фигурира в списъка на отровните растения
Клиничните прояви са: Контракции на скелетната мускулатура, силно понижаване на артериалното налягане, забавена сърдечна дейност, силно безпокойство, усилено слюноотделяне, гадене, повръщане, диария.
Лечението: Промивка на стомаха, даване на медицински въглен, солево очистително, силен чай, кафе. Клинично лечение - сърдечни средства, глюкоза, изкуствено дишане.
  Сънотворен мак   употребата му в домашни условия е недопустима
Клиничните прояви са: Потиснатост, сънливост, отпуснатост, при тежки отравяния - кома. Особено опасно е потискането на дихателния център - забавено повърхностно дишане, настъпва хипоксия. Телесната температура се понижава, отделянето на урината намалява.
Лечението: Промивка на стомаха с разреден разтвор на калиев перманганат, разтвор на танин, животински въглен. Изкуствено дишане. При клинични условия се прилагат противоотрови.
  Лавровишня   при погрешно събиране на листа от лавровишня, вместо лаврови листа
Клиничните прояви са: Задух, главоболие, гадене, повръщане, болки в корема. Кожата и лигавицата са силно зачервени. При тежки случаи настъпват гърчове, загуба на съзнание, смърт.
Лечението: Предизвикване на повръщане, промивка на стомаха с разтвор на калиев перманганат, солево очистително, изкуствено дишане.
  Рицин (кърлеж)   при погрешно ядене на семена от рицин вместо бял боб - фасул
Клиничните прояви са: Зачервяване и болки в гърлото, ускорен, мек пулс, главоболие, гадене, диария, повръщане, световъртеж. В тежки случаи може да се развие жълтеница, да спре отделянето на урина.
Лечението: Предизвикване веднага на повръщане, промивка на стомаха с активиран въглен, даване на солево очистително. Прави се очистителна клизма. При нужда се вдишва кислород. Клинично лечение.
  Есенен минзухар   при предозиране, при неконтролирана употреба, мляко от животни яли от него
Клиничните прояви са: Увреждат се бъбреците, в урината се установявт албумин и еритроцити, може да спре отделянето на урина. Телесната температура се понижава. Развиват се явления на парализа на централната нервна система. Смърта настъпва от парализа на дишането.
Лечението: Промивка на стомаха с разтвор на танин, животински въглен, даване на мляко, слизести вещества, яйчен белтък, топли грейки.
  Мораво рогче   алкалоидите имат много силно биологично действие - тежки отравяния
Клиничните прояви са: Тежки прояви на увреждане на нервната, сърдечно-съдова и храносмилателна система - гърчове с извиване на тялото, припадъци, суха гангрена на крайниците, диария.
Начало