АРТРИТ
 


Кои са главните симптоми?
Ювенилните спондилоартропатии имат следните общи клинични характеристики:

Артрит:
1) Повечето общи симптоми включват болка, оток и ограничена подвижност наставите
2) Много деца имат олигоартрит на долните крайници. Олигоартрит означава, че са засегнати 4 или по-малко стави. При деца, които развиват хронично заболяване, може да се установи полиартрит. Това означава, че ставното засягане е по-разширено и включва 5 или повече стави.
3) Артритът е локализиран главно в ставите на долните крайници: коляно, глезен, ходило и тазобедрени стави. По-рядко са засегнати молките стави на ходилото.
4) При някои деца може да се развие артрит в която и да е става на горнитекрайници, особено раменете.

Ентезит

Ентезитът, възпаление на ентезите (мястото, където сухожилието или връзката сезалавят за костта), е много чест при деца със спондилоартропатии. Най-често сазасегнати ентезите в областта на петата, свода на стъпалото и около капачката наколяното. Симптомите, които преобладават, са: болка в петата, болка и оток насвода на стъпалото и болка в капачката на коляното. Хроничното възпаление на ентезите може да доведе до образуване на шпори(костни израстъци). Те се явяват предимно в областта на петата, причинявайкиболка.
 Сакроилиит
Това е възпаление на сакроилиачната става, разположена в издатината на таза. Заболяването е рядко; обикновено се явява 5 до 10 години след началото наартрита. Най-чест симптом е променливата болка в хълбока. Болка в гърба; спондилитЗасягането на гръбнака, много рядко в началото, може да се появи по-късно в ходана заболяването при отделна група деца. Най-чести симптоми са болки в долнатачаст на гърба, сутрешна скованост и намалена подвижност. Болката в гърба честосе придружава от болки в шията и гърдите. При дълготрайно протичане назаболяването могат да се формират образувания между гръбначните прешлени, които ги свързват помежду им и наподобяват мостове (“бамбуков гръбнак”). Товаобаче се явява само при малък брой болни и след продължителна еволюция назаболяването. Ето защо почти никога не се наблюдава у деца.
 Очно засягане
Острият преден увеит е възпаление на ириса на окото. Не е чест. Окото е силнозачервено и болезнено. Необходима е незабавна консултация с офталмолог (оченлекар).
Засягане на кожата
Малка част от децата със спондилоартропатия развиват псориазис. Псориазисът ехронично кожно заболяване, протичащо с плаки от лющеща се кожа, локализираниглавно върху лактите и коленете. Кожното заболяване може да предхожда с години артрита. При други болни обаче артритът вече е съществувал няколко години преди появата на първите белези на псориазис.
Засягане на червата
При някои деца с възпалителни чревни заболявания може да се развие спондилоартропатия. Терминът възпалително чревно заболяване се използва, за да определи наличието на хронично чревно възпаление от неизвестен произход. Към тези заболявания се отнасят болестта на Crohn и улцерозният колит.
Еднакво ли протича заболяването при всяко дете?
Наблюдава се широк спектър на протичане на заболяването. Докато при някои деца болестта е лека и краткотрайна, при други протичането е тежко, продължително иинвалидизиращо. Различно ли е заболяването при деца и възрастни?

Спондилоартропатиите при деца и възрастни се различават в някои аспекти:
1) при деца периферните стави (на крайниците) се засягат много по-често вначалото на заболяването, докато при възрастни по-често е аксиалното (гръбначно) засягане.
2) при деца тазобедрената става е по-често включена във възпалителния процес. Как се поставя диагнозата? Лекарите приемат диагнозата ювенилна спондилоартропатия, ако началото на заболяването преди 16-годишна възраст, артритът продължава повече от 6 седмиции характеристиките му съвпадат с клиничната картина, описана по-горе (виж дефиницията и симптомите). Диагнозата на специфичните спондилоартропатии (като анкилозиращ спондилит, реактивен артрит и др.) се основава на специфичн клинични и рентгенологични характеристики. Следователно тези болни трябва да бъдат лекувани и проследявани от детски ревматолог.
От какво значение са изследванията?
Клетъчният маркер HLA-B27, който е позитивен при повече от 80-85% от болните с ювенилни спондилоартропатии, е важен за ориентиране към диагнозата. Той се среща много по-рядко в здравото население (5-12% в зависимост от района). Следователно има значение не самото носителство на HLA-B27, а връзката му с характерните признаци и симптоми на спондилоартропатиите. Изследвания като скоростно утаяване на еритроцитите (СУЕ) или С-реактивен протеин (CRP) дават информация за общия възпалителен процес и следователно индиректно за активността на заболяването. Те са полезни за контролиране налечението, което обаче се основава много повече на клиничните прояви, отколкото на лабораторните изследвания. Лабораторните тестове се използват също така за мониториране на възможните странични ефекти на лечението (кръвна картина, чернодробни и бъбречни проби). Рентгеновите изследвания са необходими за проследяване еволюцията на заболяването и преценка на ставното увреждане. Компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс се прилагат, особено при деца, за оценка на засягането на сакроилиачните стави. 
Може ли заболяването да бъде излекувано?
Няма лечение, което би могло да постигне излекуване на заболяването, тъй като причината остава неизвестна. Обаче лечението може да бъде ефективно законтролиране на заболяването и предотвратяване на увреждания.
Какво е лечението?
То се основава главно на използването на медикаменти в комбинация сфизиотерапевтични/рехабилитационни процедури, които запазват ставнатафункция и допринасят за предотвратяване на деформациите.
1) Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Те са симптоматичнипротивовъзпалителни и антипиретични медикаменти. Симптоматични означава, че те служат за контролиране на симптомите, дължащи се на възпаление. Най-широко използвани при деца са напроксен и ибупрофен. Аспиринът, въпреки че е eфективен и евтин, днес се прилага много по-малко главно поради риска от токсичност. Тези лекарства обикновено се понасят добре и стомашният дискомфорт, най-честият страничен ефект при възрастни, е рядко срещан при деца. Не е посочена връзка между различните НСПВС, но понякога един нестероиденпрепарат може да бъде ефективен там, където друг е показал слаб ефект.
 2) Вътреставни инжекции. Те се прилагат, когато са засегнати една или малък брой стави и когато персистирането на една ставна контрактура може да доведе додеформация на става. Инжектираното лекарство е стероиден препарат с продължително действие.
3) Сулфасалазинът се прилага при деца с хронично протичане на заболяването, въпреки адекватната терапия с НСПВС и/или стероидни инжекции. Той се добавя към предишната терапия с НСПВС (която следователно трябва да бъде продължена) и ефектът му става отчетлив едва след няколко седмици или месеци лечение. Опитът с други медикаменти, включително метотрексат, е ограничен. С въвеждането на т.нар. анти-TNF лекарства (наречени биологични агенти), които селективно блокират тумор некрозис фактора (TNF) се явяват нови перспективи втерапията през последните няколко години. Все още няма достатъчно проучвания относно ефекта и/или рисковете на този вид лечение при болни с ювенилни спондилоартропатии.
4) Кортикостероидите се прилагат в кратък курс на лечение при тези болни, които имат по-тежко заболяване. Локални стероиди (очни капки) се използват при лечението на острия преден увеит. При по-тежки случаи са необходими перибулбарни стероидни инжекции или системно приложение на кортикостероиди.
5) Ортопедична хирургия. Основните й показания са ставно протезиране в случаи на тежко ставно увреждане, особено на тазобедрената става.
6) Физиотерапията е съществен компонент на лечението. Тя трябва да започне рано и да се изпълнява рутинно, за да поддържа обема на движение в ставите, мускулната трофика и сила и да предотвратява, ограничава или коригира ставните деформации. Освен това, ако има аксиално засягане, е необходимо раздвижване на гръбнака и провеждане на дихателни упражнения.
Кои са страничните ефекти на лекарствената терапия?
 Лекарствата, които се използват при лечението на ювенилните спондилоартропатии обикновено се понасят добре. Стомашната непоносимост, най-честият страничен ефект на НСПВС, се среща по-рядко при деца, отколкото при възрастни. НСПВС могат да причинят нарастване на кръвните нива на някои чернодробни ензими, но това се случва рядко при лекарства, различни от аспирина. Сулфасалазинът се понася относително добре; най-честите странични ефекти са стомашни проблеми, повишение на чернодробните ензими, намален брой на белите кръвни клетки, кожен обрив. Необходими са периодични лабораторни изследвания за мониториране на токсичността.



Въпроси и отговори

Коксартроза означава артроза на тазобедрената става.

 Остеопороза означава процес на генерализирано/в целия скелет/ разреждане на костната тъкан, най-често при жени над 45г. възраст; хормонално обусловено.

 Омартроза означава артрозна болест на раменните стави. Артрозно заболяване в рамо е изключително рядко, за разлика от това в долен крайник-колене, тазобедрени стави. Това е така, тъй като долният крайник е маханично силно натоварен, носейки тежестта на тялото, докато горният крайник е "висящ". Когато все пак се установи омартроза, тя почти винаги е с много сериозни причини и произход-прекарани ревматоиден артрит, костно-ставна туберкулоза и др. Подобни страдания, протичащи в толкова тежки форми, че да доведат до омартроза, днес са твърде рядки. За 15 годишната си практика само веднъж съм видял истинска, първична омартроза. Вероятно при вас няма подобно страдание, предполагам, че се касае за някаква заблуда или погрешно тълкуване на рентгенови снимки от неспециалисти и пр.

 Бурсит е понятие, с което означаваме възпаление на бурса-нормално съществуващи лигавични околоставни торбички. Такива има около рамото, лакътя, коляно и др. Специално при рамо, бурситите са един от видовете периартрит /околоставно възпаление/. На въпроса ви какви диагнози поставяме при преглед на рамо. В зависимост от опита и знанията си, можем да поставим сравнително лесно повечето от ортопедичните диагнози в хода на един задълбочен, специализиран ортопедичен преглед. В помощ често пъти са ни допълнителни изследвания-лаборатория, рентген, скенер, ядрено-магнитен резонанс и пр. За да коментирам лечението на вашето страдание, трябва да съм запознат с точната диагноза.

 Препарата ДОНА е от групата на т.нар. хондропротектори /хрущялозапазващи/. Приготвен е от белтъчни, мукополизахаридни и пр. естествено съдържащи се в хрущяла вещества. Изключително ефективен препарат в моята практика и опит, но там, където действително е показан. Не бива според мен да се назначава безразборно, най-малкото и защото не е евтин.

 БИОН е прекалено нов и откровено казано нямам личен опит с него, не познавам третия цитиран от вас препарат.

 Накрая си позволявам да кажа, че основни методи за лечение в ортопедията не са лекарствата, пък били те и добри. Много по-често и с по-добър успех разчитаме на физиотерапия, рехабилитация, балнеология; там където се налага и на хирургия. Успех!


Желателно е да прочетете подробната информация за отделните микронутриенти, за да добиете представа относно дозирането и съвместимостта им.
Не забравяйте, че най-важното при приема е в каква форма са веществата и как се усвояват от организма! повече

Ibudolor 2 х 1 т.дн. след хранене

вероятна диагноза е гонартроза, а за лечение е предписан VIOXX.
VIOXX, Celebrex, Movalis и може ли да бъде предпочетено едно от тези лекарства?
Връзката между трите медикамента е повлияването на ставната болка ,а разликата е в начина , по който го постгигат.За предпочитане в случая е Vioxx.

на nedjalkov@mail.bg
Д-р Недялков 088/636 718
Въпрос:
Оттогава ми се появиха болки във всички стави.Скърцаха ми всички свръзки.Отидох на лекар,но тои общо взето нищо не ми каза.После взех да пия Витамин Д ,калции,и Минерали,от което болките ми изчезнаха,Остана една болка само в дясното ми коляно.Тя наподобява,изкълчване и все едно коста ти се забива в месото ,като си извартиш крака в коляното.Всъшност болката е под коляното, от дясната външан страна, а като го раздвижа и то скърца.


Отговори . Примерната лечебна схема е следната - режим на покой за 2-3 седмици, противовъзпалителни лекарства /лично аз харесвам Diclofenac Duo 75 mg, пие се по 1-2 капсули дневно/, курс физиотерапия. Вероятно ще се почувствате по-добре, ако ползвате еластични наколенки при упражняване на тежка работа.



Въпрос: Здравейте, интересувам се има ли лечение на подаграта, (пълно излекуване) и в случай на силни болки в коляното, каквото е при съпруга ми в момента, какво трябва да се приложи. Благода ря Ви

Отговори

1 . Отговорил - терапевт-хомеопат Д-р Валя Асенова Бумбарова
на дата 09:55PM 17-Nov-2002

Лечението на подаграта е основно в две насоки :
*овладяване на острата ставна криза
*лечение за намаляване на повишената пикочна киселина
При остро състояние се използват препарати от групата на нестероидните противовъзпалителни средства, колхицин.
След обездвижване на ставата и поставянето й в най-удобното положение се препоръчва и поставянето на студени компреси/лед/.
За намаляване на повишената пикочна киселина също има различни препарати , назначаването им става след запознаване с цялостното състояние на организма/има значение по какъв механизъм се повишава пикочната киселина, в кои органи има промени и т.н./ Трябва да се знае, че в процеса на нормализиране стойностите на пикочната киселина повечето от тези препарати могат да предизвикат кризи, за което пациентът следва да бъде подготвен.
И при острия стадий, и при хроничното протичане на подаграта могат да се използват с успех хомеопатични препарати, като особено ефикасно е прилагането им в хроничния стадий.
За пълно излекуване трудно може да се говори, но е факт, че заболяването може да протича и безсимптомно/без оплаквания/.
С уважение:
Д-р Асенова
Специалист по вътрешни болести
и хомеопатия
DrAsenova@abv.bg
http://drasenova.tripod.com/


Въпрос: Здравеите, Много обичам планината и често ходя на мини-походи и на екскурзионни летуваня. Напоследък все по-често обаче започвам да усештам остра болка в колената, особено при слизане. Въпроса ми е какво да направя за профилактика? В момента като тръгна на поход пия предварително фелоран и като чели има ефект.

Отговори

1 . Отговорил - Емил Любомиров Недялков
на дата 09:08AM 09-Jun-2002

Това са твърде чести оплаквания в практиката на специалиста ортопед-травматолог. Характерни са обикновено за активно движещи се и спортуващи млади хора. Най-често се касае за болки при слизане, концентрирани в предната част на коляното. Могат да бъдат израз на временен проблем в хрущяла на капачето, могат да бъдат възпаление на залавна част на мускулатура. По принцип няма нищо тревожно или драматично, но все пак за да се вземе адекватно решение, трябва да бъдете прегледани. Обикновено при внимателен преглед специалистът се ориентира за характера на проблема. Възможно е да ви се дадат препоръки за физиолечение, за носене на наколенки, стелки-ако има плоскостъпие, определени намазващи препарати, предназначени за спортуващи и др. Безразборното пиене на Фелоран не е най-удачното решение на проблема ви. Търсете компетенциите на специалист. Успех!
Клиники “Грийнберг”-София