УПРАЖНЕНИЕ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА ГОЛЯМ КОРЕМ

1.Това упражнение е за онези, които са притеснени от един прекалено голям корем, притеснение, предизвикано от прекалено много мазнини, натрупани в тази част. Коремът може да бъде намален чрез редовно практикуване на това упражнение, но винаги помнете принципа „умереност във всичко", не бързайте и не се преуморявайте. Ето го упражнението:
а) Издишайте целия въздух от дробовете, без много да се напрягате, и после изтеглете корема навътре и нагоре, колкото е възможно, тогава го задръжте свит за един момент, и веднага след това го оставете да се върне в естественото си положение. Повторете няколко пъти, после направете едно или две дишания и починете за момент. Повторете няколко пъти, като движите корема навън и навътре. Удивително е какво овладяване на тези иначе неподатливи мускули може да се постигне с малко практика. Това упражнение не само ще намали натрупаните коремни тлъстини, но и ще усили много мускулите на стомаха.
б) Добре масажирайте и разтрийте корема (но не грубо).

2. Защо имате голям корем? Отговорът може да бъде много различен. Накратко да изясним какво представлява храносмилателната система. Така нареченият храносмилателен тракт започва от устата, преминава през глътката, хранопровода, стомаха, тънките черва, дебелите черва, правото черво и завършва с ануса. Зъбите, езикът, слюнчените жлези, задстомашната жлеза (панкреас), черният дроб, жлъчният мехур и апендиксът също са част от храносмилателната система и се наричат спомагателни органи.
Функции на храносмилателната система са механичното смилане (при дъвкане) на храната, химическата й промяна (тя започва още в устата), преглъщането, всмукването на необходимите вещества в организма, както и отделянето на непотребните съставки. В устата зъбите смилат механично храната, езикът я размесва и възприема като вкус, отделената слюнка я размеква и в начална степен започва разграждането на въглехидратите. Гълтането е сложен акт, който изисква координирано действие на много мускули. Обработената в устата храна преминава в хранопровода, а оттам в стомаха. Стомахът е торбовидно разширение на храносмилателната система, в което храната се задържа временно и започва процес на разграждането й. Към червата тя отива посредством вълнообразно съкращение на мускулите на стомаха. В това време е подложена и на действието на стомашния сок, който се отделя от разположените в стената на стомаха жлези.
За 24 часа се отделя до 1 литър стомашен сок. Храната престоява в стомаха между 3 и 6 часа, след което попада в дванадесетопръстното черво. То секретира чревен сок, в него попадат и отделеният от задстомашната жлеза сок (панкреатичен сок), и жлъчен сок от черния дроб. Всички те са необходими за храносмилането.Стомашното съдържание има кисела химична реакция, а тънкочревното – основна.
Щом киселото стомашно съдържание попадне в основната среда на тънкото черво, определени клетки от стената на червото секретират в кръвта хормон, който стимулира секрецията на задстомашната жлеза, както и отделяне на жлъчен сок от жлъчния мехур. Сокът на задстомашната жлеза (панкреас) съдържа няколко проензима ,които при активация се превръщат съответно в трипсин, химотрипсин (разграждат белтъците), амилаза (разгражда въглехидратите) и липаза (разгражда мазнините). В жлъчния мехур се натрупва изработеният в черния дроб жлъчен сок – той емулгира мазнините.
 В резултат на сложни действия химусът /частично преработената храна/ преминава през три отдела на червата – дванадесетопръстник, тънко и дебело черво. Вълната на съкращение, избутваща храната / перисталтична вълна / се активира от парасимпатикусовата нервна система. Клетките по вътрешната покривка на червата секретират различни ензими, които завършват започнатото вече разграждане на хранителните вещества. След като различните вещества се разградят ,те се всмукват от клетките на вътрешната покривка на червата (главно в тънкото черво) и попадат в кръвта. Тънките черва преминават в дебело черво, от което после се изхвърлят отпадъчните вещества.
 За дебелото черво д-р Норман Уокър пише: “Малцина разбират, че неизхвърлянето на отпадъците от тялото води до ферментация и гниене в дебелото черво, което причинява заболяване. Констипацията е причина номер едно за почти всяка вътрешна болест”.
Досади ли ви това дълго обяснение? Може би, но иначе няма да станат ясни много от причините за големия корем и…ами, той просто ще си остане голям. Да започваме:
1. Зъбките как са? Помните ли гатанката “В една воденица тридесет и двама мливари работят. Що е това?” Ако вашите зъби не са здрави или липсват част от тях, то първоначалната обработка на храната е некачествена и не е изключено това да е една от причините за големия корем. Храната престоява повече от нормалното време в стомаха, може да се получи застой и в червата, като последица така неприятния запек, който води до още по-неприятни неща.
2
. Как поглъщате храната? Познато е явлението аерофагия, в буквален превод това означава “ядене на въздух”. Освен усещането за тежест ,то води до спазми, болки в стомаха, гадене, оригване и газове. Коремът се издува и вие се чувствате некомфортно. Затова е необходимо да се яде бавно, да не се говори много по време на ядене. Не яжте прави. Ако пиете течности по време на ядене, което не е желателно, пийте със сламка, ще поемете по-малко въздух.
3. Какво ядете? Вече публикувахме статия ” Метеоризмът и бобовите храни”, можете при желание да си я припомните. Тук само припомняме нейното начало:” Метеоризмът или явлението, което ние наричаме образуване на газове, всъщност се характеризира със следните признаци: тежест и спазми в коремната област, куркане на червата и отделяне на газове.”Ясно е, че вашият така омразен корем може да се дължи и на неправилна обработка на бобови храни, на прекаляване с тяхната консумация. Това не толкова страшно, проучете как се готвят подобни продукти, намалете употребата им. Избягвайте още мек хляб, заменете го с пълнозърнест. Не пийте газирани напитки. Не се тъпчете безразборно ту с плодове, ту с бисквитки, след това саламче, бонбонче и т. н., защото храните се разграждат с различна скорост, някои от тях имат така наречения ферментационен процес за по-кратко, а други за по –дълго време. Нали вече казахме ,че стомахът е “торбовидно уширение”, а не торба, в която да пъхаме всякаква храна. Освен това голямото количество храна се обработва по-трудно от храносмилателните органи ,отговорни за смилането и транспортирането й.
4. Как се освобождавате от погълнатата храна? Ако вече имате запек, е редно да вземете сериозни мерки за излекуването му. Някой ще каже: “Това не е болест.” Направо си е, защото води до много заболявания и в случая големият корем дори не е толкова страшен. Много природни продукти могат да ви помогнат, просто трябва познавате организма си. Сушени сливи, ошав от тях, киви, чесън, круши, чай от зърнастец, зелен чай и ред още неща ни е дала природата. Пийте много вода. Яжте много зеленчуци и плодове, увеличете въобще фибрите. Движете се активно - фитнес, дълги разходки, тенис, туризъм, плуване. Направете всичко възможно да не стигате до лекарства, но ако нищо не помага, в което се съмнявам, вземете хапчета с по-леко въздействие.
А може би вие имате не подут корем, а просто сте натрупали много килограми, много тлъстини в околопоясната област ? Възможно е и съчетание - подут и затлъстял корем?! По този въпрос ще поговорим във втората част на статията, където имаме намерение да препоръчаме и по – конкретни спортни занимания.

Тъй като вече публикувахме статии за болките в гърба и коленете, сега ви предлагаме един комплекс за самомасаж, който  е по-нетрадиционен, но достатъчно ефективен.
Гъвкавост, подвижност на ставите и сухожилията, пластика в движенията, отлична техника на дишане, която усилва умствената и физическата дейност; способност да владееш тялото и волята си- това са разбиранията на източните хора за здрав човек. Основателят на прочутата шаолинска школа Бодхидхарма възпитава своите последователи по принципа ”Чрез усъвършенстване на тялото към усъвършенстване на духа”.

 

 

Масажът предшества или следва физически тренировки. Той е част от заниманията с ушу. Дословният превод на думата “ушу” е ”бойно изкуство”, “войнско изкуство”, но всъщност това е едновременно бойно изкуство, спорт, лечебна и оздравителна  гимнастика, психотренировка, философска система. Ушу с оздравителна насоченост включва гимнастически упражнения, основни движения на тялото /на бедрата, на ръцете, ходилата и др./, упражнения за пластика, дихателни упр., масажи.
Комплексът, който ви предлагаме е полезен при умора, нервна възбуда, защото възстановява равновесието и спокойствието, а от друга страна подпомага преодоляването на болки в коленете, шийните прешлени, ходилата.

Всяко упражнение се изпълнява 8 пъти.
 И. п.- леко разкрачен стоеж. Краката са разтворени на 25-30 см
 1. С палците, свити в първите фаланги, се масажира активната точка,  намираща се във вдлъбнатината под ушната мида. Другите четири пръста са леко разтворени и отделени от палците.  Положени са на тила, само леко се опират и не участват в упражнението. Масажиращото движение се осъществява с вибрация на китките. Натискът е умерен.
 
 2. Палците остават на същото място, а показалците и средните пръсти на двете ръце се преместват върху основата  на носа и се полагат върху веждите. Безименните пръсти и кутретата не участват. Леко са разперени навън. Очите са затворени леко, без стискане. Движението е от основата към края на веждите, като показалците се плъзгат по веждите, а средните пръсти по повърхността на клепача,  те масажират и горната част на очната ябълка. Умерен натиск. Двете ръце се движат едновременно.
 
 3. Разтворете показалеца и средния пръст  на двете ръце. Притиснете длани към скулите така, че ушната мида да попадне  между разтворените палци и показалци. Леко движете ръце надолу и съберете двете длани в основата на шията. Помнете- никакъв натиск, леко погалване. Бавно сваляте ръце надолу, после  ги връщате и пак галите надолу.

4. Свивате палците в първите фаланги, полагате ги в двете тилни вдлъбнатини. Държите ръцете хоризонтално на рамената. Останалите пръсти са леко разтворени, леко свити, поставяте ги на тила като розетка /ляв показалец, десен показалец, ляв среден пръст, десен среден пръст и т .н./. Те трябва само да докосват тилната кост. Без да помръдвате палците, започвате да доближавате и раздалечавате другите пръсти към темето и гърба, а после в страни. Помнете – движете само пръстите, леко, без натиск.

5. Повдигнете предмишниците, обърнете китките и пръстите надолу. Палците си стоят опрени в тилните вдлъбнатини. Плъзгате пръстите към челото. В края на движението притискате леко дланите към страничните вдлъбнатини над веждите. С пръсти леко се масажират с кръгови движения активните зони на челото. Не мърдайте палците, не натискайте. Леко и плавно правете кръгови движения, като че ли галите главата си.

6. Отпуснете  китките с длани към лицето. Разтворете лакти встрани, извийте предмишниците хоризонтално на нивото на раменете, обърнете длани надолу и плътно ги притиснете една върху друга. Лявата е отгоре. Палците са широко разтворени и опрени върху точките в ъглите на ключиците/ това е акупунктурната точка цюе пен/. Натискате с брада върху пръстите. Това е движението ”главата на гъската”. Масажират се активните зони. Помнете - ръцете хоризонтално, палците не натискат допълнително. Натискът е само от движението на брадата.

7 Разтворете ръце, отпуснете ги, плъзнете ги по гърдите към рефлексогенните зони на страничната повърхност на гръдния кош, като масажирате с меката част на дланите. Не натискайте, галете.

8. Съединете ръцете, лявата отгоре, поставете ги така, че като изпънете палците, десният палец да докосва дясното зърно, а левият да лежи в областта на мечовидния израстък. Палците са изправени вертикално нагоре. С плавно кръгово движение по посока на часовниковата стрелка масажирате дясната страна на гърдите. Дланите /една върху друга/ не се отделят от тялото.

9.  Плъзгате дланите /лявата си стои отгоре/ симетрично и масажирате лявата страна на гърдите обратно на часовниковата стрелка.

10. Плъзгате дланите отново в дясно, но малко по- ниско и масажирате областта на черния дроб по посока на часовниковата стрелка. Леко кръгово движение без натиск.

11. След това правите голям кръгов масаж на предната част на трупа, като първо движите ръцете по посока на часовниковата стрелка, а после обратно.
Внимание- палците са максимално разтворени и изправени вертикално нагоре.

12. Премествате дланите надолу и с по-малък кръгов масаж обработвате долната част на корема  в посока обратно на часовниковата стрелка.
 
Ако до този момент сте работили правилно и сте притискали длани плътно, както трябва, то те ще бъдат доста изморени. Умората се  премахва със следващото упражнение.

13.  Повдигнете лактите малко напред. Плъзнете лявата длан по външната горна повърхност на дясната предмишница към лакътя  и масажирайте с разтворения встрани палец областта. Когато стигнете до лакътната става, масажирате с палеца точката шоу санли- разположена е в края на гънката на лакътната става.
Повдигате дясната предмишница и я обръщате така, че дланта да бъде нагоре, след което плъзгате лявата длан върху вътрешната страна на дясната предмишница и с палеца масажирате точката пен ли -на два пръста от сгъвката. Точките не се намират трудно, при лек натиск се усещат като лека болка. Не натискайте силно! Това е самомасаж, леки движения, слаб натиск.

14. Наведете се и поставете лявата длан върху дясното коляно. Показалецът и средният пръст на дясната ръка сложете  на точката дзу санли - тя се намира в дълбочина вдясно от големия пищял на нивото  на върха на средния пръст на ръката, обхванала коляното. С дясната ръка масажирайте по посока на часовниковата стрелка, а с лявата синхронно- в посока обратно на часовниковата стрелка.
 След това обхващате лявото коляно с дясната ръка, а с пръстите на лявата масажирате аналогично.

15. Изправете се. Повдигнете дясното коляно и плъзнете лявата ръка по вътрешната страна на подбедрицата му към стъпалото, обърнете стъпалото нагоре, като сте го обхванали отдолу. С дясната предмишница масажирайте лявото стъпало с ритмични движения. Леко завъртайте предмишницата - напред движение - длан надолу, назад движение - длан нагоре.
После стъпвате на десния крак и повтаряте масажа върху левия крак.
Последното упражнение може да ви затрудни, ако не сте достатъчно гъвкави, затова можете първоначално да го изпълнявате от седеж на стол.

Е, трудно ли ви се видя? Отначало най-вероятно ще ви е малко трудно, но движенията се усвояват много бързо. Смята се,,че този самомасаж е комплексен, буди “жизнената енергия ци”, ободрява, действа срещу главоболие, активизира работата на белите дробове, мобилизира функциите на осезанието, на вестибуларния апарат. Много полезен е за ставите.
Със сигурност мога да твърдя ,че главоболие наистина минава, стига причината за него да не е тежко заболяване, това знам от личен опит