Бърза помощ .....на длан

   Стрес? Нерви? Няма свободна минута за почивка?... Как да решите такива проблеми?

   При малки неразположения масажът на дланта прави истински чудеса, твърди проф. Рихард Ньотцел (ФРГ). Той дава и конкретни съвети.

   При точковия масаж на дланта медиците изхождат от това, че всички части на организма са свързани с определени точки на ръката. Масажът възбужда не само зоните, които натискаме, но и рефлектира в съответните органи: стомаха, сърцето, нервите... Той спомага да се разслаби организмът и едновременно го активизира и премахва някои неразположения. Голямото му предимство е, че след като усвои техниката на масажа, човек е способен да си помогне сам без доктор и лекарства. Като правило за това са достатъчни две-три минути масаж на рефлексните зони. Натискът трябва да бъде силен, но не болезнен.

   В какви случаи помага масажът?

     ПРОСТУДА

    Напада ви хрема? Веднага започнете масаж на рефлексиите зони на дланта, свързани с носните кухини (на рисунката - зони 2). С пръстите на едната ръка масажирате с кръгови движения съответните пръсти на другата. Възпале­нието на слизестата обвивка на носа оздравява бързо.

   Кашлицата може да се намали с помощта на кръгов масаж на зоните, свързани с бронхите (б) и белите дробове(5). При простудни заболявания, за да активизирате защитните сили на организма, масажирайте зоните, свързани с лимфните възли. Внимателно разтривайте с палеца и показалеца зони 3.

ГЛАВОБОЛИЕ

   Преди да вземете хапче, опитайте масаж на рефлексиите зони, свързани с мозъка (1), с фронталните и максиларните синуси (2). Това подобрява кръвообращението във всички области на главата. Масажът на тези зони помага не само при главоболие, но и при недостатъчна концентрация на вниманието и при излишна нервност. Масажирайте възглавничките на пръстите със силни кръгови движения.

НАРУШЕНО КРЪВООБРАЩЕНИЕ

   За усилване и стабилизиране на кръвообращението с леки кръгови движения на палеца пет минути масажирайте рефлексната зона на сърцето (8).

БОЛЕЗНЕН МЕНЗИС

   Рефлексиите зони, свързани с яйчниците (11) и матката (12), също лесно се поддават на масаж. Обхващайки дланта с палеца и показалеца, силно натискайте зони 11 и 12.

СТРЕС

   В най-напрегнатите дни, когато буквално всичко се изплъзва от ръцете ви, успокояващо и разслабващо въздействие оказва масажът на зоните (7), свързани със слънчевия сплит - центъра на нашата нервна система. Ще ги откриете без труд на дланта си, ако я закрьглите, като че в нея има ябълка. Най-дълбокото място е търсената точка 7. Натискайте с палеца, а с останалите четири пръста поддържайте дланта отдолу.

НАРУШЕНО ХРАНОСМИЛАНЕ

   Неразположение от мазна или лютива храна се отстранява лесно чрез масаж на рефлексната зона, свързана със стомаха (4). При повдигане и киселини масажирайте зоната, свързана с черния дроб и жлъчката (9), а при запек - зоната на дванайсетопръстника (10).

ХИПЕРТОНИЯ И ЗРЕНИЕ

   Много болестни процеси, които засягат целия организъм, водят до изменения в ретината на окото. При хипертония развитието на ретинните промени обикновено протича в три стадия. При ангиопатия са налице начални изменения (локализирани само в ретинните съдове), които в този стадий са обикновено обратими. В стадия на ангиосклероза съдовете се увреждат трайно. Някои от артериите започват да приличат на „медни жици". На местата, където вените се кръстосват с артериите, те изглеждат прищипнати до степен на пъл­но прекъсване на кръвния поток в тях. Това е т.нар. симптом на Гон.

   Ретинопатията се проявява с кръвоизливи, които най-често са с вид на резки или са точковидни. Дегенеративните промени са под формата на бяложълтеникави петна, разположени най-често в централните части на ретината - лъчисто, като звезда. В този стадий се проявяват и смущения в зрителните функции.

   Колкото по-рано и навреме се открият тези изменения, толкова по-успешно ще бъде лечението. Затова ролята на офталмолога е много голяма. Като огледа очните дъна, той ще помогне на терапевта за излекуването на пациента

Д-р Мария ВЛАДИМИРОВА

помощ .....на длан

  

Човешката ръка е събудила интереса на хората още в дълбока древност. В Индия развили изкуството да разчитат настоящето, миналото и бъдещето по линиите на дланта, а в Китай открили, че дланта и всеки един от пръстите на ръката са тясно свързани с вътрешните органи и системи. Според традиционната китайска медицина една част от меридианите завършват или започват на пръстите на ръката. Освен това по тях се намират и рефлекторни зони, наричани акупунтурни точки, свързани с различните органи.

Ако при масажа на някой от пръстите, особено в основата на нокътя се появи болка, това означава, че вероятно имате проблем с органа, който е свързан с тази точка.

 

1. Болка в палеца: Ако при натиск ви заболи палеца в основата нокътя, вероятно имате проблеми с дихателната система. Тук се намира точката Шаошан (少商穴), която е пряко свързана с белите дробове, затова е болезнена при хората, които имат заболявания, свързани с тях.

Масажът на точката Шаошан лекува кашлица, висока температура, загуба на съзнание, възпалено гърло.

 

2. Болка в показалеца: На показалеца се намира акупунктурна точка, която е свързана с дебелото черво. Това е точката Шанян (商阳穴). Тя се намира в основата на нокътя и е особено болезнена при тези, които страдат от запек.

Точката Шанян се намира по меридиана на дебелото черво. Въздействието върху нея възстановява потока на енергията в меридиана на дебелото черво, регулира функцията на стомашно-чревния тракт, ускорява метаболизма.

 

3. Болка в средния пръст: На върха на средния пръст точно в средата се намира точката Джунчун (中冲穴), която е свързана с перикарда. Тя е болезнена, когато имате проблеми със сърцето.

Масажът в точката Джунчун помага при загуба на съзнание, инсулт, безпокойство, главоболие, болки в сърцето, изчиства излишната топлина от организма.

 

4. Болка в безименния пръст: Тя вероятно се дължи на болки в гърлото или главата. В основата на нокътя се намира точката Гуанчун (关冲穴), която е разположена по меридиана на тройния нагревател. Масажирайте я, когато сте настинали и имате висока температура.

Масажът на точката Гуанчун лекува главоболие, болки в очите, загуба на съзнание, възпалено гърло.

 

5. Болка в кутрето: Появява се, ако имате проблеми със сърцето или тънките черва. Точката Шаочун (少冲穴) се намира в основата на нокътя от вътрешната му страна (от към безименния пръст) и е свързана със сърцето, докато от другата страна се намира точката Шаодзъ (少泽穴), която има връзка с тънките черва.

Масажът в точката Шаочун помага при сърцебиене, болки в сърцето и гърдите, загуба на съзнание.

Масажът в точката Шаодзъ помага при главоболие, възпаление на сливиците, мастит.

 

Освен около ноктите, масажът на целите пръсти също помага да възстановите здравето.

1. Масажът на палеца облекчава: болести на сърцето, атопичен дерматит, косопад, болки в гърлото.

2. Масажът на показалеца облекчава: запек, лош апетит, болки в стомаха, хроничен гастрит.

3. Масажът на средния пръст облекчава: заболявания на черния дроб, умора, шум в ушите, виене на свят.

4. Масажът на безименния пръст облекчава: настинка, болки в гърлото, главоболие, често уриниране, прекалено изпотяване, усещане за студ в долната част н корема.

5. Масажът на кутрето облекчава: болките в раменете и кръста, проблеми с менструалния цикъл, визуална умора (астенопия), наднормено тегло, проблеми със съня.

Ако усетите болка в някоя от горепосочените области, масажирайте я всеки ден по 1-2 пъти в продължение на 3 минути.

Съвети и препоръки:

1. Преди да започнете масажа си починете няколко минути.

2. Не се препоръчва масаж в рамките на един час след употреба на алкохол, хранене, къпане и умора.

3. Ако след първия масажа се появи болка или усещане за подуване, трябва да намалите силата с която натискате.

4. Тъй като повърхността на пръстите е сравнително малка, може да използвате различни уреди за масажа, например химикал, но повърхността, с която натискате трябва да е обла.

5. По време на масажа дишайте естествено.

Противопоказания:

При рани по ръката, кожни заболявания, при кръвотечения, сърдечна недостатъчност, бременност, по време на цикъл масажът е противопоказен.